Több mint 5000 éves a világ egyik legrégebbi csillagászati emlékműve
Krisztus előtt 3200 körül a neolitikumban épült az Írországban található ősi emlékmű, a Newgrange. A Boyne folyóra néző emelkedőn, Droghedától 8 kilométerre nyugatra található síremlék idősebb, mint a Stonehenge és az egyiptomi piramisok — írta a Sokszinűvidék.
A Newgrange-i sír egyike a világ legöregebb, csillagászatilag felállított emlékműveinek. A halom átmérője 85 méter, magassága 13 méter. Egy 19 méter hosszú átjáró egy 3 fülkével rendelkező kamrába vezet.
Az átjáró és a kamra tájolása a felkelő naphoz igazodik a téli napfordulókor, azaz az év legrövidebb napján a központi kamrát rövid időre megvilágítják a felkelő nap sugarai, amelyek az átjárón keresztül érkeznek.

Fotó: Wikipedia
Newgrange-et 97 nagy szegélykő veszi körül, amelyek közül néhány különlegesen vésett. A legszebb a bejárati kő, ami 5 egymásba kapcsolódó spiráljáról és rombuszokból álló díszítő szegélyéről nevezetes.

Forrás: GoogleMaps
A sír és a környéke nyilvános, a sírba való belépés pedig vezetett túrákkal történik. Téli napforduló reggelén akkora az érdeklődés, hogy sorsolással döntik el, ki mehet be megnézni az eseményt. Érdekesség, hogy 2007-ben, az éves sorsolásra több mint 28 000 jelentkezés érkezett.

Érdemes elolvasniHolnaptól látogatható Kelet-Magyarország első csillagdája
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni